bijar
      اطلاعیه ها و اخبار سایت:
قسمت سیزدهم و چهاردهم ( 13و14 ) سریال قهوه تلخ برای دانلود در سایت قرار داده شد... به زودی دانلود سریال 24 در سایت قرار خواهد گرفت... از تاریخ 98/05/01 فقط اعضای سایت می توانند لینک های دانلود را مشاهده و دانلود نمایند...

حمیدرضا ولی پور با اشاره به اینکه عملیات کاوش تپه قلعه بالا شهر بیجار از ۱۵ خرداد به مدت ۴۵ روز آغاز شده است، اظهار کرد: کاوش این تپه تا ۳۰ تیر ادامه خواهد داشت و در صورت نیاز درخواست می شود این زمان تمدید شود.
وی افزود: در هیات باستان شناسی تپه قلعه بالا ۱۵ نفر مشغول به فعالیت هستند که پنج نفر از اعضای هیات دارای مدرک دکترا و مابقی دانشجوی دکترا یا فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد باستان شناسی هستند.
عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی تهران با بیان اینکه طی سالیان گذشته همواره مباحثی پیرامون ارزش بسیار بالای تاریخی و باستان شناختی این تپه وجود داشته است، گفت: به همین دلیل ضرورت داشت برنامه‌ای هدفمند برای پژوهش های باستان شناسی آن طراحی و به مرحله اجرا گذاشته شود.
وی با اعلام اینکه در محدوده شهرستان بیجار کاوش باستان شناسی معدودی انجام شده است، تصریح کرد: این کاوش‌ها باعث شد یک سری اطلاعات در مورد سیر تطور فرهنگ های این منطقه داشته باشیم.
ولی پور با ذکر اینکه تپه قلعه بالا ویژگی‌های خاصی دارد، ادامه داد: اولین ویژگی این تپه موقعیت استراتژیک بسیار عالی آن در وسط شهر بیجار است که می‌پذیرد بسیار با دقت بررسی شود چرا که خود نشان دهنده زمان و چگونگی استقرار انسان ها از هزاره های پیش از تاریخ تاکنون در این شهر و منطقه و حاوی اطلاعات بسیار ارزشمندی از فراز و فرود فرهنگ و تمدن ها در این شهر است؛ از این نظر که با هویت تاریخی و فرهنگی ساکنان این منطقه مرتبط است، خود به تنهایی بسیار حائز اهمیت است.
وی با تأکید بر اینکه در این تپه چند هزاره توالی فرهنگی وجود دارد، خاطرنشان کرد: این توالی فرهنگی با وجود سفال های سطح تپه از دوره های اسلامی، عصر آهن و مفرغ و دوره مس سنگی قابل مشاهده است که نشان از وجود دوره های متوالی دارد و با کاوش آن پاسخ بسیاری از پرسش های مطروحه در خصوص روند تطور فرهنگ ها، برهمکنش‌های منطقه ای و فرامنطقه ای به دست می آید.
سرپرست هیات باستان شناسی تپه قلعه بالا با اشاره به اینکه پیشنهاد کاوش این تپه از سوی سازمان میراث فرهنگی استان کردستان داده شد، یادآور شد: بر همین مبنا یک برنامه مدون حداقل پنج ساله در نظر گرفته ایم که در فصل اول در حال لایه نگاری و تعیین عرصه و حریم آن هستیم.
وی تصریح کرد: در لایه نگاری تمام لایه های فرهنگی و نهشته های طبیعی را که طی چند هزار سال برروی هم قرار گرفته اند کاوش می کنیم و در حین لایه نگاری تمام مواد فرهنگی موجود در تپه شامل دانه های گیاهی، بقایای استخوانی، سفال و سایر اشیای به دست آمده مستندنگاری می شوند.
ولی پور با ذکر اینکه ۲ ترانشه یکی در بالاترین نقطه تپه و دیگری در موازات آن در پای تپه ایجاد کرده ایم، گفت: لایه های انتهایی ترانشه ۱ به لایه های ابتدایی ترانشه ۲ متصل می شود تا از این طریق توالی لایه نگاشتی فرهنگ ها و دوره های نهفته در دل این تپه را به دست بیاوریم.
وی ذکر کرد: نخستین نهشته‌های فرهنگی به دست آمده از ترانشه ۱ به نظر می رسد به اواخر عصر آهن یا اوایل عصر مفرغ تعلق دارد و در اولین کانتکست های باستان شناختی موجود در ترانشه ۲ مواد فرهنگی و بقایای فرهنگ های مس سنگی به دست آمده است که مربوط به هزاره پنجم پیش از میلاد است و ممکن است کاوش در لایه های تحتانی تپه مدارکی از دوره های قدیمی تر مس سنگی یا اوایل نوسنگی نیز در اختیار ما قرار دهد؛ بنابراین کاوش در این مکان تا رسیدن به خاک بکر ادامه خواهد یافت.

سرپرست هیات باستان شناسی تپه قلعه بالا با بیان اینکه با این کاوش ها تاکنون مدارک قابل توجهی از این دوره ها به دست آمده است، خبر داد: در بالای تپه به یک سازه معماری با پی معماری سنگی برخورد کرده ایم که براساس بررسی در دیواره های پیرامون تپه به نظر می رسد بقایای یک مجموعه بزرگ ساختمانی است که امیدواریم در سال های آینده با کاوش افقی این سازه سنگی را بیرون آوریم تا در آینده این تپه به یک سایت موزه تبدیل شود و در معرض دید مردم قرار گیرد.
وی با بیان اینکه یکی از وظایف این گروه تعیین عرصه و حریم این تپه است، گفت: با آغاز عملیات پیاده‌راه سازی بافت تاریخی شهر بیجار در حفاری های انجام شده برای نصب و عبور لوله فاضلاب شهری در عمق ۲ متر و ۵۰ سانتی متری به چندین سازه سنگی برخورد کرده اند که متاسفانه بخش هایی از آن تخریب شده است.
ولی پور ادامه داد: این سازه های سنگی به نظر می رسد بقایایی از تونل هایی با دیواره سنگ چین برای هدایت آب قنات یا فاضلاب بوده است که با توجه به تعداد آنها و ساختمان معماری و هویت شهری و تاریخی شهر بیجار دارای ارزش فرهنگی و تاریخی بسیار مهمی است.
 وی خاطرنشان کرد: با اطلاع از این موضوع به سرعت از مسئولان میراث فرهنگی و پروژه مذکور درخواست شد که عملیات حفر در این منطقه تا انجام مطالعات و کاوش های باستان شناختی و نتایج حاصله از آن متوقف شود.منبع خبر:خبرگزاری ایسنا

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.

ارسال نظر

نام :*
پست الکترونیک :
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود